O autorze słów kilka

 

Rhidian Brook to pisarz, prezenter telewizyjny oraz scenarzysta. Jego debiutancką powieścią była „The Testimony of Talesin Jones”, została uhonorowana wieloma nagrodami, a także była podstawą do stworzenia filmu- „Szkoła cudotwórców”. Kolejne z jego pozycji, za każdym razem stawały się bestsellerami. „W domu innego” została przetłumaczona na ponad 20 języków i jest uznawana za niewątpliwy hit i mieści się w czołówce literatury współczesnej.

„W domu innego”

Akcja w powieści przypada na lata 40-te XIX wieku, a ma miejsce w niemieckim Hamburgu tuż po zakończeniu II wojny światowej. Do zniszczonego potyczkami wojennymi Hamburga, przyjeżdża pułkownik z Wielkiej Brytanii, który to teraz ma zająć się odbudowywaniem miasta. Z racji swoich wpływów i bycia po wygranej stronie, pułkownik zajmuje posiadłość nad rzeką Łabą, aby zamieszkać tam wraz z rodziną- żoną i synem, któremu udało się przeżyć wojnę. W posiadłości tej obecnie przebywa wdowiec, pomieszkujący tam z córką. Pułkownik Lewis mimo iż, teoretycznie ma prawo do usunięcia z domu mężczyzny, ma wyrzuty sumienia i nie chce tego robić. W powojennym Hamburgu, ludzie próbują żyć normalnie i starają się zapomnieć o przeszłości i poukładać wszystko na nowo. Obie rodziny postanawiają zamieszkać razem. Z czasem przestają oni być wrogami, a między nimi ze strachu i nieporozumień, rodzi się namiętność.

Początkowo żona głównego bohatera, wydaje się być niezbyt przekonana co do słuszności zamieszkania z niemiecką rodziną. Jest to spowodowane głównie panującymi poglądami oraz niechęcią Anglików do narodu niemieckiego z racji propagandy na temat przegranych wojny. Dlatego też często bywa niemiła dla osób, z którymi przyszło jej mieszkać. Dzieje się tak, także ze względu na utratę pierwszego z synów czemu winna jest strona niemiecka i odwrotnie- śmierć żony wdowca to wynik działań aliantów. Jedyną osobą, która szanuje i stara się w jakiś sposób zrozumieć ludność lokalną jest właśnie pułkownik Lewis.

Książka „W domu innego” to powieść obyczajowa, która pokazuje losy powojennej Europy- zwycięzców i przegranych, niestronnicza, próbująca zrozumieć każdą ze stron. To historia zagubionego gubernatora, w całkiem obcym kraju, próbie odnalezienia się w szarej rzeczywistości i o osobach, które mimo porażek starają się nie poddać i zawalczyć o swoje. Autor pokazuje, że każdy ma prawo popełniać błędy, a najważniejsze jest wiedzieć jak je naprawić, jak ratować się w każdej sytuacji i pomóc samemu sobie. Wojna jest w stanie powiedzieć bardzo wiele o człowieku, zwłaszcza z powodu wyborów jakich dokonuje w niecodziennych warunkach. Powieść została bardzo dobrze przyjęta i wkrótce jej ekranizację będziemy mogli ujrzeć w kinach.